BASKİL ŞEYH HASAN KÖYÜNDE YER ALAN TARİHİ MEZARLIK


!!!!! BASKİL ŞEYH HASAN KÖYÜNDE YER ALAN TARİHİ MEZARLIK (Eski Teslim Abdal mezarlığı) YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Elazığ il merkezine 78, Baskil ilçe merkezine ise 40 km uzaklıkta bulunan tarihi mezarlıkta birçok âlimin, ilim erbabının yanı sıra tarihi şahsiyetleri de medfun.

Özellikle Türk İslam ve Orta Asya Türklerinin simge ve motiflerinin de bulunduğu mezarlarda Hz. Süleyman mühürlü, kartal başlı, saç örgülü mezar taşları yoğun bir biçimde bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak bölgede inceleme yapan Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği Başkanı Aygün ÇAM ise şu ifadelere yer verdi.

“Baskil ilçesi ŞEYH HASAN köyü Fırat sahilinde bulunan bu tarihi mezarlık gerçekten bizleri çok şaşırttı. Motifsel anlamda eşine az rastlanabilecek türde olan mezar taşları, bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Mezarlığın büyük bir kısmı Fırat nehri sularının içinde diğer geri kalan kısmı ise tamamen dağılmış ve otların arasında kaybolmak üzere. Bu ilgisizlik ve bakımsızlık geçmişimize verdiğimiz değer açısından bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Umarım bundan sonraki süreçte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve konuyla ilgili olarak diğer yetkililer, bu tarihi alanın restore edilebilmesi için gerekli çaba ve gayreti göstereceklerdir. Mezar taşlarının koruma altına alınması sivil toplum kuruluşumuzun en büyük temennisidir. Acil olarak, şehrin tüm yöneticilerinden ve kurumlarından gerekli desteği bekliyoruz.”

 

Aygün ÇamPaylaş

Kommentare: 0

Paylaş

@seyhahmeddedeocagi
@seyhahmeddedeocagi